Konserwacja zabytkowego baldachimu zaprojektowanego przez Teodorę Gulgowską, założycielkę Muzeum.

Muzeum we Wdzydzach otrzymało w 2017 r. dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację zakupionego w 2016 r. baldachimu procesyjnego z kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Olpuchu.

Haftowany baldachim procesyjny, to niezwykle cenny zabytek sztuki sakralnej i hafciarskiej. Jest on wyjątkowym nabytkiem dla Muzeum ponieważ projektowała go założycielka naszego Muzeum Teodora Gulgowska, a wykonany był pod jej kierunkiem. Duże zróżnicowanie kolorystyczne i swobodna kompozycja haftu, inspirowana zarówno sztuką ludową jak i haftem klasztornym, wzorowanym na tkaninach orientalnych, świadczą o tym, że haft mógł powstać jeszcze przed stworzeniem schematu ornamentów i słynnej reguły "siedmiu kolorów" haftu kaszubskiego. Dekoracja hafciarska została wykonana wielobarwnymi nićmi bawełnianymi o mocnym skręcie na jasnym, jedwabnym adamaszku z delikatnym ornamentem kwiatów lilii usztywnionym płótnem bawełnianym. Brzegi baldachimu obszyto prawdopodobnie wtórnie, wiskozową frędzlą.

Więcej...

Zadanie zostało dofinansowane
w ramach PROGRAMU "Wspieranie działań muzealnych" ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.